0 Paylaşımlar

16-17 Eylül 2023 tarihlerinde Avrupa Miras Günleri Ankara’nın 2. edisyonu 5 rota, 3 sergi, 3 konser, 7 Avrupa elçiliği ve 28 kültür mekanının 2 gün boyunca sürecek keşfi ile Ankaralı sanatseverleri bekliyor.

Avrupa Miras Günleri, EUNIC’in girişimiyle ve Institut français koordinasyonu ile Ankara’da düzenleniyor. Dünyanın dört bir yanındaki Avrupa ulusal kültür enstitülerinden oluşan bir ağ olan EUNIC, 2012’den bu yana Türkiye’de Ankara ve İstanbul’da olmak üzere dünya çapında 107 ülkede 139 küme aracılığıyla varlığını sürdürmekte.

Birkaç yıldır başkanlığını Institut français Türkiye’nin yaptığı, yaklaşık 13 kültür enstitüsü ve Avrupa büyükelçiliklerinin katıldığı Ankara’daki EUNIC kümesi, Türkiye ile Avrupa arasındaki kültürel bağları güçlendirmeyi amaçlıyor. Ankara Miras Günleri, EUNIC’in güncel müzik festivali Sound of Europe’dan @soundofeuropetr sonra başlattığı ve kaçırılmaması gereken ikinci proje.

Program ve etkinlik kayıt bilgileri için (etkinlikler ücretsiz, önceden kayıt olmak zorunlu) Institut français’in internet sitesini ve Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Avrupa Miras Günleri

Avrupa Konseyi tarafından 1985 yılında başlatılan Avrupa Miras Günleri @europeanheritagedays, Türkiye’nin 1954’ten beri taraf olduğu Avrupa Kültür Sözleşmesi’ne üye 50’den fazla ülkede düzenleniyor. Her yıl Eylül ayında bir hafta sonu boyunca düzenlenen bu etkinlik, miras açısından dikkate değer yapı ve anıtların halka açılmasına olanak tanırken, ortak bir kültürel miras hakkında bilgi edinme ve bu mirasın şimdiki ve gelecek nesiller için korunması ve geliştirilmesi için harekete geçme fırsatı sunmakta.

Ankara sevdalısı olacaksınız!