0 Paylaşımlar

Anadolu Müzik Kültürleri Derneği’nin sezon açılış konseri 29 Eylül 2022 Perşembe günü saat 20:00’da Düşkapanı Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecektir. Ayşegül Koca (klasik gitar) ve Halit Hakan Turgay’ın (flüt) sahne alacağı Flüt ve Gitar Resitali için biletleri Biletinal ve Biletix’den temin edebilirsiniz.

 

Bİlet satın almak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz:

https://biletinial.com/muzik/flut-ve-gitar-resitali

https://www.biletix.com/performance/17L09/001/TURKIYE/tr

 

KONSER PROGRAMI

 

Tomaso Albinoni (1671-1751)

Adagio

Francesco Molino (1768-1847)

Nocturne No.2

Heitor Villa-Lobos (1887-1959)

Bachianas Brasileiras No:5 

 1. Aria

Bela Bartok (1881-1945)

Romen Halk Dansları

 1. Bot tánc / Jocul cu bâtă (Stick Dance)
 2. Brâul (Sash Dance)
 3. Topogó / Pe loc (In One Spot)
 4. Bucsumí tánc / Buciumeana (Dance from Bucsum)
 5. Román polka / Poarga Românească (Romanian Polka)
 6. Aprózó / Mărunțel (Fast Dance)

Jacques Ibert (1890-1962)

Entr’acte

Astor Piazzolla (1921-1992)

Histoire du Tango

 1. Bordel 1900
 2. Cafe 1930
 3. Nichtclub 1960
 4. Concert d’Aujourd’hui

 

Ayşegül Koca (Klasik Gitar)

1989’da Ankara’da dünyaya geldi. 2001-2006 yılları arası Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu ve Lisesi’nde okudu. 2006-2008 yılları arasında Hollanda’da Maastricht Konservatuarı’nda lisans eğitimi aldı. Hemen ardından Koblenz Gitar Akademisi’ne kabul edildi. 2010 yılında bu kurumdan “Artist ve Solist” diplomalarını alarak mezun oldu. 2013-2015 yılları arası Avusturya’da Graz Müzik ve Görsel Sanatlar Üniversitesi’nde Master yaptı. Burada “Çağdaş Müzik Performansı” ve “Film müziği” alanları üzerine yoğunlaşarak Avusturya’da çeşitli topluluklarla birlikte konserler verdi.

Eğitim hayatı boyunca yarışmalarda dereceler elde etti ve bugüne kadar pek çok ülkeden konser ve ustalık dersi vermek üzere davet aldı. Almanya, Avusturya, İspanya, İtalya, Hollanda, Belçika, Romanya, Lüksemburg, Sırbistan, Hırvatistan, Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Kıbrıs, Karadağ ve Kosova gibi ülkelerde konserler vererek uluslararası platformda ismini duyurmayı başardı. Festival kapsamında düzenlenen yarışmalarda jüri üyesi oldu ve çeşitli orkestralarda solist olarak yer aldı. Almanya’da Koblenz Staatsorchester Rheinische Filarmoni Orkestrası, Meksika’da Xalapa Gitar Orkestrası, Silvestre Revueltas Gençlik Senfoni Orkestrası, Türkiye’de ise Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve Orkestra Akademik Başkent ile konçertolar seslendirdi. Rodrigo’nun iki gitar için yazdığı Madrigal konçertosunu seslendiren ilk Türk gitaristi oldu.

2016 yılında Benito Juárez Oaxaca Özerk Üniversitesi’nden (UABJO) aldığı davet üzerine Meksika’ya giderek Güzel Sanatlar Fakültesi Gitar Bölümü’nde eğitim verdi. 2017 yılında Türkiye’ye tekrar dönüş yapan Ayşegül Koca, 2019 yılı itibari ile akademik çalışmalarını Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde sürdürmektedir.

 

Halit Hakan Turgay (Flüt)

Dünyanın en ünlü flütçülerinden William Bennett tarafından “çok önemli ve doğal bir müzisyen” olarak tanımlanan Halit Turgay, müzik eğitimine 1978 yılında, İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda başladı. 1990 yılında İskoçya’nın Aberdeen kentinde düzenlenen “Uluslararası Genç Müzisyenler Festivali”ne katıldı ve festival kapsamında düzenlenen yarışmada birincilik “The Skene” ödülünü kazandı. Aynı yıl Londra Kraliyet Müzik Akademisi’ne sınavsız kabul edilen Turgay, eğitimine İngiliz Kültür Heyeti’nin verdiği burs ile William Bennett’in öğrencisi olarak devam etti. Aynı zamanda Charles Dagnino, Peter Lloyd, Alan Lockwood ve Keight Bragg (pikolo flüt) gibi birçok ustanın kurslarına katıldı. 1987 yılında, Lisans eğitimini Japon flütçü Sadako Özistek ile, 1993 yılında yüksek lisans eğitimini ve 2002 yılında doktora programını İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda tamamladı. Flüt için yazılmış birçok eserin Türkiye’de ilk seslendirilişini yapan Turgay, başta Hüseyin Sermet, William Bennett, Ashan Pilai, Jonathan Leathwood, Şirin Pancaroğlu, Yaprak Sandalcı gibi usta müzisyenlerle çalışmanın dışında, Il Musici di Roma, Artemisa Oda Orkestrası, Savaria Senfoni Orkestrası, London Octave Chamber Orchestra, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir Senfoni Orkestrası gibi orkestralarla solist olarak konserler verdi. Solist olarak, Nice, Cannes, Marsilya, Moskova, Toulouse, Sofya, Atina, Brudge, Budapeşte, Londra vb. şehirlerde büyük beğeni kazandı. 24 yıldır İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve 2014 yılından beri Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Doç. Dr. olarak flüt ve oda müziği öğretmenliği yapmakta olan Hakan Halit Turgay 2019 yılı itibari ile akademik çalışmalarını Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Çalgı Eğitimi Bölümü’nde sürdürmektedir.Flüt ve Gitar Resitali